Udostępnianie dokumentacji medycznej


 

Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.

Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

  1. do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć;

  2. przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;

  3. przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także
    w przypadku, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;

  4. za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;

  5. na informatycznym nośniku danych.

Z uwagi na ochronę danych osobowych dokumentacja medyczna wydawana jest pacjentowi osobiście, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia.

W rozumieniu ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta osoba bliska to: małżonek, krewny do drugiego stopnia lub powinowaty do drugiego stopnia
w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta.

W przypadku sporu między osobami bliskimi o udostępnienie dokumentacji medycznej, zgodę na udostępnienie wyraża sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej lub osoby wykonującej zawód medyczny. Osoba wykonująca zawód medyczny może wystąpić z wnioskiem do sądu także w przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy osoba występująca o udostępnienie dokumentacji lub sprzeciwiająca się jej udostępnieniu jest osobą bliską.

W przypadku, gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnieniu dokumentacji medycznej,
o którym mowa w ust. 4, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej, może wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej i określić zakres jej udostępnienia, jeżeli jest to niezbędne:

  1. w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia, z tytułu śmierci pacjenta;

  2. dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.

W celu uzyskania kopii dokumentacji medycznej należy:

  1. Złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej w:
    · sekretariacie Szpitala od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00
    · lub przesłać pocztą na adres:
    Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzych
    ul. Ignacego Paderewskiego 10, 58-301 Wałbrzych

  2. Potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem (przy odbiorze dokumentacji medycznej).

  3. W przypadku, gdy o udostępnienie dokumentacji medycznej wnioskuje osoba upoważniona należy przedstawić pisemne upoważnienie podpisane przez pacjenta lub powołać się na upoważnienie udzielone przez pacjenta znajdujące się we wnioskowanej dokumentacji medycznej.

  4. Odbiór kserokopii dokumentacji odbywa się w Dziale Rozliczeń i Statystyki Medycznej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.30

Za udostępnienie dokumentacji medycznej Szpital może pobierać opłatę.

Wysokość opłat z tytułu udostępnienia dokumentacji medycznej ustalana jest na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny.  

Nowe ceny obowiązujące od 01.03.2024r.:
Maksymalna wysokość opłat za:

  1. sporządzenie wyciągów lub odpisów dokumentacji medycznej - za jedną stronę – 15,08 zł
  2. sporządzenie kopi dokumentacji medycznej - za jedną stronę – 0,52 zł
  3. wyciąg, odpis lub kopia na elektronicznym nośniku danych – 3,01 zł

Nie pobiera się opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej dotyczącej diagnostyki onkologicznej lub leczenie onkologicznego pacjentowi posiadającemu kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO) oraz organom rentowym.

Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępniania dokumentacji medycznej w związku
z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Nie pobiera się opłaty za w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie.


Dokumenty do pobrania: