Dodatkowa opieka pielęgnacyjna


 

Regulamin sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem

  1. Regulamin określa zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem
    w oparciu o obowiązujące zapisy Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

  2. Zgodnie z ww. ustawą, pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

  3. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna może być sprawowana przez rodzinę, osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.

  4. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, rozumie się opiekę, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (czyli działań służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania), w tym także opiekę sprawowaną nad dzieckiem oraz pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu.

  5. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna na rzecz pacjenta jest świadczona dobrowolnie, tylko na życzenie pacjenta i/lub osoby bliskiej.

  6. Pacjentka (lub jego rodzina) ponosi koszty realizacji prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Szpital nie pobiera opłat związanych ze sprawowaniem dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.

  7. Osoba sprawująca opiekę nad pacjentem nie może zażądać od Szpitala wynagrodzenia z tego tytułu.

  8. Opieka nad pacjentem powinna odbywać się w atmosferze poszanowania intymności i godności chorego.

  9. Sprawowanie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad chorym przez osoby bliskie nie może naruszać praw pozostałych pacjentów do właściwego leczenia, spokoju i intymności.

  10. Osoby sprawujące dodatkową opiekę pielęgnacyjną w salach wieloosobowych ze względu na szacunek dla innych pacjentów i zapewnienie warunków odpoczynku, proszone są o opuszczenie oddziału najpóźniej do godz. 21.00.

  11. Dodatkową opiekę pielęgnacyjną, jednoczasowo może sprawować jedna osoba.

  12. Czynności związane z dodatkową opieką nie mogą zakłócać pracy personelu medycznego oraz organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych i mogą być ograniczone ze względów epidemiologicznych.

  13. Osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną nad pacjentem może ją realizować po uzyskaniu zgody na jej zakres, miejsce i czas od lekarza kierującego oddziałem, na którym pacjent przebywa.

  14. W każdym przypadku osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną musi uzgodnić wykonanie danej czynności z pielęgniarką lub położną oraz wykonać je po uzyskaniu instruktażu
    i edukacji w tym zakresie.

  15. Osobie sprawującej dodatkową opiekę nad chorym nie wolno samowolnie stosować środków i zabiegów leczniczych, podawać leków, dokonywać zmian w diecie i zaleceniach lekarza i/lub pielęgniarki/ położnej.

  16. Opieki nie mogą sprawować osoby:
    1) pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
    2) wykazujące objawy infekcji lub innych problemów zdrowotnych (np. biegunka, katar, kaszel, zmiany skórne, podwyższona temperatura),
    3) dotknięte chorobą zakaźną (grypa, półpasiec, ospa, gruźlica),
    4) nie przestrzegające zasad higieny.

  17. Kontrolowaniem dostępu do pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka zajmuje się personel medyczny oddziału, dbający o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

  18. Osoba sprawująca dodatkową opiekę zgłasza pielęgniarce/ położnej fakt przybycia oraz opuszczenia Szpitala.

  19. Osoba sprawująca dodatkową opiekę jest zobowiązana do przestrzegania zasad korzystania z urządzeń i sprzętu powierzonego przez Szpital.

  20. Lekarz ma prawo prosić o opuszczenie oddziału osobę sprawującą opiekę w przypadku rażącego naruszenia niniejszego Regulaminu, w tym m. in. samodzielnej ingerencji w proces terapeutyczny, którym objęty jest pacjent oraz zakłócenia spokoju i porządku w oddziale.

  21. Osoba sprawująca dodatkową opiekę ma prawo do:
    1) obecności przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych,
    2) współuczestniczenia w procesie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji, rehabilitacji, promocji zdrowia w zakresie wskazanym przez personel medyczny.

  22. Za szkody powstałe z winy osób sprawujących dodatkową opiekę nad pacjentem odpowiedzialność materialną ponoszą odpowiednio te osoby.

  23. Za przedmioty pozostawione w sali chorych i zaginione, a także za przedmioty wartościowe należące do osób sprawujących dodatkową opiekę Szpital nie ponosi odpowiedzialności.